História

Poslanie vychovávať a vzdelávať mladú generáciu našej obce bolo od prvopočiatku až do 1.9.2004 ťažké z toho dôvodu, že tu neboli zodpovedajúce priestory pre túto úlohu.

Jedna budova, v ktorej bola pôvodne krčma, bola postavená v roku 1890.

Druhá budova bola postavená v roku 1912.

Celý rad rokov sa učilo v dvoch nevyhovujúcich budovách, v stiesnených priestoroch, čo sťažovalo prácu učiteľov.

Od 1.9. 1990 žiaci 3. a 4. ročníka dochádzali do školy v Zbore, ktorá je miestnou časťou obce, vzdialenou 5 km. Žiaci 1.  ročníka využívali k výučbe priestory MŠ a 2. ročník sa učil v miestnom kultúrnom dome, nevyhovujúcom pre účely vyučovania.

Napriek ťažkým podmienkam tu nebola núdza o dobrých a významných pedagógov, ba pôsobili tu osobnosti slovenskej literatúry a školstva, akými boli F. Urbánek,
A. Bielek, K. Bielek, J.G. Tajovský a F. Wolf.

O pôsobení týchto dejateľov sa dozvedáme z ich diel a dokumentov zachovaných v Matici slovenskej v Martine a SAV v Bratislave, pretože v obci sa nezachovali zápisy z tohto obdobia.